شنبه ۱۹ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۱۳:۵۹
کد مطلب : 1992
یک کارشناس پتروشیمی گفت: با توجه به اینکه حدود یک میلیارد دلار از واردات محصولات پتروشیمی به زنجیره ارزش پروپیلن اختصاص می یابد، اولویت نخست این صنعت باید توسعه زنجیره ارزش پروپیلن است.
۲۶ میلیون تن از ظرفیت پتروشیمی کشور خالی است
میثم فتحی محب سه اولویت صنعت پتروشیمی و برنامه ریزی شرکت ملی پتروشیمی ایران را برشمرد و گفت: برخی محصولات پتروشیمی نظیر پلی اتیلن ترفتلات ( از خانواده پلی استر که در الیاف لباس، ظروف مایعات و مواد غذایی، و ترموفرمینگ برای تولید، و در ترکیب با الیاف شیشه برای رزین ‌های مهندسی کاربرد دارد) در بورس کالا و فضایی به شدت ملتهب و حتی بالاتر از قیمتهای جهانی عرضه می شوند. پلی اتیلن ترفتلات تنها در پتروشیمی تندگویان تولید می شود اما مواد اولیه آن در کشور موجود است و توسعه تولید آن صرفا نیازمند تعریف و اجرای طرحی چابک و باکیفیت بالا  در کشور است و باید دومین اولویت صنعت پتروشیمی در دولت آینده باشد.

 وی همچنین سومین اولویت صنعت پتروشیمی در سالهای آتی را تمرکز بر توسعه واحدهای تولیدکننده محصولات میان دستی دانست و گفت: در حال حاضر نزدیک به ۲۵ تا ۲۶ میلیون تن از ظرفیت پتروشیمی کشور به خاطر کمبود خوراک خالی است که بخشی از این خالی بودن به دلیل کمبود خوراک بالادستی و بخشی میان دستی یا بین مجتمعی است.

فتحی محب افزود: محصولی هم چون استاینر مونومر ( مورد استفاده در تولید ظروف غذا و نوشیدنی، بسته بندی ها ، لاستیک ها ، عایق های ساختمان، پشتی فرشی ، رایانه ها و کامپوزیت های فایبرگلاس تقویت شده مانند بدنه قایق، تخته های موج دار، میزهای آشپزخانه، وسایل پزشکی ، لوازم خانگی ، لیوان های نوشیدنی ، ظروف غذا و آسترهای درب یخچال) امروز فقط در پتروشیمی پارس تولید می شود و هر مشکلی برای این واحد پیش آید، شاهد کمبود این محصول در کشور خواهیم بود و واحدهای پایین دستی نمی توانند با ظرفیت کامل کار کنند؛ همان طور که دو سال پیش به دلیل طرح توسعه ای در این پتروشیمی، چنین مشکلی رخ داد.

به گفته وی در حال حاضر واحدهای پایین دستی با ظرفیت کمتر از ۵۰ درصد کار می کنند در حالی که فرصت ارزآوری بالایی دارند. https://safireenergy.ir/vdcc.oqsa2bqoila82.html
منبع : قدس آنلاین
نام شما
آدرس ايميل شما