سه شنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۲:۳۷
کد مطلب : 1706
وزارت انرژی آمریکا از افزایش ۱۱۰‌هزار بشکه‌‌‌‌ای تولید سوخت مایع ایران در سه‌‌‌‌ماه نخست ۲۰۲۴ خبر داد و ایران را بزرگ‌ترین تولیدکننده این محصول پس از عربستان در اوپک معرفی کرد.
ایران؛ دومین تولیدکننده سوخت مایع
اداره اطلاعات انرژی آمریکا وابسته به وزارت انرژی این کشور در تازه‌‌‌‌ترین گزارش خود موسوم به چشم‌‌‌‌انداز کوتاه‌مدت انرژی جهان، از تولید ۳‌میلیون و ۲۳۰‌هزار بشکه‌‌‌‌ای نفت‌خام ایران در سه‌‌‌‌ماه نخست سال‌۲۰۲۴ میلادی خبر داد. براساس این گزارش تولید نفت‌خام ایران در این دوره نسبت به سه‌‌‌‌ماه پیش، ۵۰‌هزار بشکه در روز افزایش داشته و ایران در سه‌‌‌‌ماهه چهارم سال‌۲۰۲۳ بیش از ۳‌میلیون و ۱۸۰‌هزار بشکه در روز نفت‌خام تولید کرده‌است. میانگین تولید نفت‌خام ایران در سال‌۲۰۲۳ بیش از ۲‌میلیون و ۸۷۰‌هزار بشکه در روز بوده‌است و انتظار می‌رود در سال‌۲۰۲۴ میانگین تولید این محصول در ایران به بالای روزانه ۳‌میلیون بشکه برسد.

 اداره اطلاعات انرژی آمریکا همچنین کل تولید سوخت مایع ایران را که شامل نفت‌خام و میعانات می‌شود، در سه‌‌‌‌ماهه نخست سال‌۲۰۲۴ میلادی ۴‌میلیون و ۴۲۰‌هزار بشکه در روز برآورد کرده‌است، از این‌رو ایران افزون بر نفت‌خام، یک‌‌میلیون و ۱۹۰‌هزار بشکه در روز سوخت مایع دیگر که بیشتر آن میعانات گازی است در این دوره تولید کرده‌است. تولید سوخت مایع ایران در سه‌‌‌‌ماهه نخست ۲۰۲۴ نسبت به سه‌‌‌‌ماهه چهارم سال‌گذشته میلادی ۱۱۰‌هزار بشکه در روز افزایش داشته‌ و ایران در سه‌‌‌‌ماهه چهارم سال‌۲۰۲۳ بیش از ۴‌میلیون و ۳۱۰‌هزار بشکه در روز سوخت مایع تولید کرده‌است. با افزایش ۱۱۰‌هزار بشکه‌‌‌‌ای تولید سوخت مایع ایران در سه‌‌‌‌ماهه نخست ۲۰۲۴ و کاهش تولید عراق، جایگاه دومین تولیدکننده بزرگ اوپک به ایران اختصاص یافته‌است. ایران ۱۴‌درصد کل سوخت مایع اعضای اوپک را در سه‌‌‌‌ماهه نخست ۲۰۲۴ تولید کرده‌است، همچنین عربستان با تولید ۱۰‌میلیون و ۷۵۰‌هزار بشکه‌‌‌‌ای در رتبه نخست و عراق با ۴‌میلیون و ۴۰۰‌هزار بشکه در رتبه سوم قرار گرفته‌است.
  https://safireenergy.ir/vdcf.xdyiw6devgiaw.html
منبع : شانا
نام شما
آدرس ايميل شما